Krvavé koleno. Trochu strachu, hodně zábavy

Krvavé koleno, Ostatní retrohraní| Views: 3451

Krvavé koleno je hra, v níž je ze všeho nejdůležitější se bát. I když to v podstatě zase tak strašidelná hra není. Ale společně sdílet strach (a úlevu, když je po všem) je přece fajn. Podívejte se, jak jsme hráli Krvavé koleno v reportáži TV Nova pro pořad Víkend. A pod videem si přečtěte a osvěžte, jak se to tehdy vlastně hrálo. 

Jde o obyčejnou honičku opepřenou strachem. Parta dětí si hraje na rodinu, jedno dítě představuje matku, druhé se někde schová a hraje právě Krvavé koleno. Je třeba za křovím a matka tam děti pro něco posílá, pro jídlo, ingredience na večeři apod. Na děti tam vždy bafne Krvavé koleno a ony běží k matce.

Matka jim vysvětlí, že se spletly, že to není možné, a že místo strašidla viděly něco úplně jiného. Nakonec jde za Krvavým kolenem sama a domluví s ním přesnou hodinu, kdy Krvavé koleno vyběhne ven a začne děti honit.

Existují dvě verze toho, co následuje, v jedné se matka se strašidlem domluví na hodině a jde rovnou ven s dětmi recitovat, v té mnohem zajímavější vede s Krvavým kolenem hlasitý a dosti strašidelný dialog o tom, co je Krvavé koleno zač, a teprve pak jde s dětmi předříkávat hodiny.

Matka: „Kdo jsi?“
Koleno: „Krvavé Koleno.“
Matka: „Kde spíš?“
Koleno: „Na lidských kostech.“
Matka: „Čím se přikrýváš?“
Koleno: „Lidskou kůží.“
Matka: „Co máš pod hlavou?
Koleno: „Lidské vlásky.“
Matka: „Co máš v levé kapse?
Koleno: „Vidličku.“
Matka: „Co máš v pravé kapse?“
Koleno: „Nůž.“
Matka: „Čím se živíš?“
Koleno: „Dětmi!!!“
Matka: „A kdy si pro ně přijdeš?“
Koleno pošeptá matce čas, aby ho děti neslyšely…

Všichni (samozřejmě kromě Krvavého kolena) se chytnou za ruce, chodí do kruhu a odříkávají:
„První hodina odbila a lampa ještě svítila,
druhá hodina odbila a lampa ještě svítila…“

Až se při odříkávání všichni dostanou k určené hodině, kdy má Krvavé koleno vylézt. Tam se verš mění na „lampa zhasla“. Koleno vyběhne z komory a začne děti honit. Koho chytne, ten pak hraje Krvavé koleno a celá hra se kompletně opakuje.

O původu hry Krvavé koleno
Zvedat adrenalin si chce každý a vzájemné strašení je ideální možnost, jak se bát. I řada klasických pohádek je děsivá a krutá. Když je strach předem domluvený, naplánovaný a jenom „jako“, bojí se rád každý. Když ještě nebyly televize, děti si vymýšlely vlastní horory a Krvavé koleno vzniklo ze stejné potřeby strachu.

Proč dostalo jméno právě Krvavé koleno? To neví asi už nikdo. Tato hra se hrála všude možně a říkalo se jí také Krvavý dědek. První doložené zmínky o Krvavém kolenu jsou z roku 1940. Tahle strašidelná hra se hrála i v anglicky mluvících zemích, říkalo se jí tu ale démon nebo v originálu Bloody Bones (tedy krvavé kosti).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *