Written by

S kostkami se hrálo už v pravěku

Kostky, Ostatní retrohraní| Views: 179

Kostky hráli už naši prapředci v době kamenné. Kostky provázely lidi odnepaměti, protože byly malé, jednoduché a lidi je mohli nosit v kapse. V nejrůznějších obdobích byly postaveny mimo zákon, třeba, když kvůli hraní kostek muži zapomínali na své válečné povinnosti. Vyráběly ze ze všech možných materiálů, původně z kostí mrtvých zvířat. 

Kostky jsou většinou šestistěnné a označené čísly od 1 do 6. Existují ale i kostky barevné, ty se používají třeba ve hrách pro malé děti, které ještě čísla neznají, pokerové, kde jsou stěny podobné hracím pokerovým kartám (devítka, desítka, spodek, královna,, král eso), kostky s písmeny, se šipkami určujícími nejrůznější směry nebo třeba příběhové kostky s obrázky. K nejrůznějším hrám se používají i kostky, které mají jiný počet stěn než 6.

Cinknuté kostky

Cinknutá kostka je upravená tak, aby prohrávala, vyhrávala, nebo prostě aby na ní padalo to, co si přejete. Nejjednodušší úprava kostky je ostření nebo broušení hran. Kostka je pak neznatelně deformovaná a padá jinak. Do kostky se také dá dát závaží a změnit tak její těžiště. Cinká se i rtutí. V dutince uvnitř kostky může být kapka rtuti, dutinka se spojí s jinou dutinkou a poklepáním na kostku rtuť posouváte z jedné do druhé a tím měníte těžiště kostky.

Jde to i voskem. Do dutinky v kostce dáte malé závaží z vosku, jehož bod tání je nižší než teplota lidského těla, takže když kostku zahřejete svým dechem nebo ji zahřejete v dlani, vosk změkne a závaží klesne ke spodní stěně. Opačná stěna pak většinou „padá“. Do kostek se ukrývají i magnety, takto cinknuté kostky už se ale složitě ovládají pomocí elektrického vedení ukrytého v hracím stole.

Kvůli všemožným podvodům už se dnes v kasinech používají průhledné kostky, které je obtížné podobným způsobem „cinknout“. Tečce na kostce se říká oko, je to důlek a v něm barva, čili ani oči kostky v kasinech nemají, protože i nepatrné váhové rozdíly stěn se šesti oky a s protilehlým jedním by při hře měly vliv na výsledky. Kasinové kostky mají stěny rovné a bez očních důlků. To zní strašidelně, co?

Alea iacta est aneb Kostky jsou vrženy

Víte, kdo pronesl onen slavný citát „Alea iacta est“ neboli Kostky jsou vrženy? Byl to římský císař Gaius Julius Caesar v polovině prvního století našeho letopočtu, kterého nakrklo rozhodnutí senátu, že moc přebírá jeho sok Pompeius. Podle římských zákonů nesměl nikdo ozbrojený překročit hraniční řeku Rubikon ve směru na Řím. Caesar to ale udělal, a právě než zavelel svým legiím řeku překročit a táhnout na Řím, pronesl onu slavnou větu. Rozehrál tak nebezpečnou a riskantní hru s nejistým koncem. Takové jsou i kostky. Vyšlo mu to. Nakonec se bez boje zmocnil Říma a stal se diktátorem.

Znáte naše kostky Cézarky? Objednat si je můžete v e-shopu 4 Kavky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *