Written by

Jak se skáče panák

Ostatní retrohraní| Views: 1456

Panáka holčičky skáčou minimálně od konce 19. století, možná už mnohem déle. Panák se neskákal jen v českých zemích, ale i v Německu, Rakousku či Francii. Vždy se přitom kreslil na zem křídou, cihlou či klacíkem. 

Dnes můžete občas na chodnících či hřištích vidět panáky nejrůznějších tvarů. Už to nejsou jen panáci připomínající člověka, složení z několika čtverců a jednoho kolečka. Skáčou se šneci, panáci s dvojitou hlavou, někdy celek korunuje klobouk.

Pravidla:
Ať už má panák jakýkoli tvar, pravidla jeho skákání jsou obvykle stejná. Vymezí se startovní čára, vezme kamínek a hodí se na začátek panáka do políčka „1“. Když je panák očíslovaný, postupuje se od jedničky výš, když je vymalovaný obrázky, radí se třeba menším dětem, který obrázek následuje který.

Chyby ve hře:

  • když přešlápnete čáru
  • když nedoskočíte tam, kam jste chtěli
  • když se netrefíte kamínkem přesně tam, kam máte

Kamínek se hází na úplný začátek (do pole s číslem „1“) a musíte ho přeskočit (tedy skočit do pole s číslem „2“). Stejným způsobem se skáče až na konec panáka, kde je otočka a skáče se zpátky. Při cestě tam se pole s kamínkem přeskakuje, při zpáteční cestě kamínek seberete a na uvolněné pole normálně skočíte.

Panáka můžete skákat s přáteli a bojovat jeden proti druhému nebo prostě sami proti sobě. V dalším kole hodíte kamínek na číslo „2“. Pak na číslo „3“ a tak stále dál, dokud kamínek postupně nepokryje všechna pole panáka. Když je dětí moc, nakreslí se panáků víc, děcka se rozdělí na družstva a ta bojují na jednotlivých panácích proti sobě. Při skákání panáka se rozvíjí obratnost, zručnost a soustředěnost.

Potřebujete k tomu jen křídu a kamínek. No a samozřejmě volnou plochu, na kterou panáka nakreslíte a budete skákat.

Příklad postupu u klasického panáka s osmi částmi:

  1. kamínek se hodí do pole „1“
  2. přeskočíte pole s kamínkem a doskočíte do pole „2“
  3. pak pokračujete po jedné noze přes „3“, „4“, rozkročmo a najednou skočíte nohama na pole „5“ a „6“, pak rozkročmo a najednou na hlavu panáka a pole „7“ a „8“
  4. poté přijde otočka, stále rozkročmo se otočíte a doskočíte zas najednou na pole „7“ a „8“, ale v opačném směru, a zas se vracíte na jedné noze přes „4“, rozkročmo a najednou přes „5“ a „6“ a na jedné noze po „3“, „2“, tam zvednete kamínek z pole číslo „1“, skočíte na jedničku a ven z panáka
  5. v dalším kole hodíte kamínek do pole č. „2“ a skáčete jedničku, z té přeskočíte nad kamínkem rovnou do trojky a pak normálně dál

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *