Cvrnkání kuliček: hry na více důlků

Cvrnkání kuliček| Views: 711

Kromě klasického cvrnkání na jediný důlek existuje pár dalších her, při kterých je důlků víc. Mohou být nejen 2, ale i 5, 6 nebo 9. O hrách na více důlků psal Miloš Zapletal, který několik desetiletý sbíral a zapisoval hry z celého světa a v 80. letech vydal čtyřdílnou Velkou encyklopedii her. Najdete v ní na tisícovku her, pro nás je to povinná četba a rádi se necháváme encyklopedií inspirovat.  

O kuličkách je v encyklopedii neuvěřitelných 36 stran. A tak je možné hrát na kuličkového krále, dvojičky, koulenou, na banku, na sudé, kuličkiádu, spouštění na důlek, strefovačku, na přímé zásahy, každý do svých, hru na „kdo-co“ a „po“, vytloukanou, ťukanou, na devět důlků, stovku, dodo, indiánskou hru s kuličkami, francouzskou bloquette, syrskou hru na dva důlky, íránskou hru, australskou hru NUX na pět důlků, hru kmene Cree, koulení ke skleněnce, tinki tinki, kulindu, kutálečku, na trojúhelník, vyrážení z kruhu, vybíjení z řady, pyramidu, hrady, na čáru, šprtec, střelnici, spouštění kuliček, cvrnkes, házení na zeď, hru na píď, hazard, na okénka, jordánskou hru na kroužky, blébéré, pa-na-pa-na-hu-a, velký kruh-malý kruh, kyperskou hru na trojúhelník, hru s křížem, indickou hru a korejskou ptačí hru. Zdá se neuvěřitelné, kolik her se dá s kuličkami hrát, že? Navíc v encyklopedii najdete i několik her na více důlků, které vám teď chceme představit. Všechny je můžete hrát s naším Kuličníkem.

Hra na 9 důlků hrajte jen na dobrém, měkčím povrchu. Na asfaltu s důlky vyznačenými křídou to v podstatě nejde (vyzkoušeno).

Hra na 9 důlků

V této hře do velkého prostředního důlku vloží jako do banku každý hráč 3 kuličky. Hráči si rozlosují pořadí, jak budou hrát. Od vyznačené čáry vzdálené od důlků 7 m pak postupně házejí. Komu spadne kulička do jiného než prostředního důlku, bere si z banku (prostředního důlku) jednu kuličku a s ní i tu, kterou házel. Hráč, který se vůbec netrefí, si bere po svém hodu zpět jen házecí kuličku. Hra končí ve chvíli, kdy někdo trefí velký prostřední důlek. Ten pak bere celý bank.

NUX

NUX je původně australská hra, při které budete potřebovat hned 5 stejně velkých důlků. Udělejte je v řadě za sebou tak, aby mezi nimi byl vždy zhruba metrový rozestup. Čáru namalujte jeden krok před prvním důlkem. Cvrnká se postupně od čáry nejdříve do prvního, pak druhého, třetího, čtvrtého a pátého důlku, následně se postupuje zase zpátky. Kdo je první „doma“ (tedy zvládne cvrnknout kuličku postupně do všech důlků a k čáře se vrátí nejdříve), ten celou hru vyhrává.

Každý hráč by měl používat kuličky jiné barvy, aby bylo jasné, komu které kuličky patří. Pořadí hráčů se losuje nebo jakkoli rozumně domlouvá. První hráč cvrnkne od čáry svou kuličku směrem k prvnímu důlku. Pokud se trefí, rovnou kuličku vyndá z důlku, položí ji vedle důlku směrem k druhému důlku a opět cvrkne. Trefí-li se i do druhého důlku, pokračuje stejným způsobem k třetímu důlku. Když se ale netrefí, nechá kuličku ležet mimo důlek tam, kam ji docvrnkl, a hraje následující hráč.

Záludnost hry je v tom, že pokud při trefování určeného důlku zasáhnete některou z kuliček protihráčů, máte pak právo trefenou kuličku prstem kamkoli odcvrnknout. Díky tomuto pravidlu je ze hry pořádně napínavý dostih. Když pak totiž odcvrnknutý hráč přijde na řadu, musí cvrnkat z toho místa, kde jeho kulička skončila. Což může být od důlků už pořádně daleko.

„Na krále“

Kolem většího důlku vyhlubte čtyři menší a před ně ještě jednoho „prcka“. Právě nejmenšímu důlku se říká „král“. Má být jen o trochu větší než samotná kulička. I v této hře se do banku dává vklad: do každého ze čtyř středně velkých důlků vloží každý z hráčů jednu kuličku. Do největšího důlku pak kuličky dvě. Král zůstane prázdný.

Pět metrů od důlků namalujte čáru. O pořadí hráčů rozhoduje rozhoz. Rozhazuje se jednoduše, každý hází jednu kuličku směrem na krále. Kdo je k němu nejblíž nebo se dokonce trefí do něj, začíná. Všichni si vezmou zpět své kuličky a ten, kdo začíná, jednu kuličku hodí směrem k důlkům. Trefí-li se do některého, bere jeho obsah. Netrefí-li hráč nic, končí a čeká, až bude v dalším kole zas na řadě. Takhle se hraje a vybírá postupně obsah důlků, dokud v nich něco je. Pokud se někdo trefí do nejmenšího důlku zvaného „král“, bere vše a hra končí.

Syrská hra na dva důlky

Zhruba 20 cm od sebe vyhlubte dva důlky a tři metry od nich namalujte čáru. Hra je určena pro 2 hráče, každý z nich má 5 kuliček, je přitom jedno, jakou mají barvu. Důlky si rozdělí a každý pak trefuje ten svůj. Střídají se a každý vždy hází jednu svou kuličku na svůj důlek. Ať už ho trefí, nebo ne, pak zas jednu kuličku hodí ten druhý. Když oba hráči odhodí poslední pátou kuličku, končí kolo.

Kuličky rozházené kolem důlku sesbírají a rozdělí si je stejným dílem mezi sebe. Pokud je jich lichý počet, jedna kulička se nechá ležet tam, kde byla. Pak se oba hráči vrátí zase k čáře a se zbylými kuličkami hrají znovu jako v prvním kole – tedy každý opět na svůj důlek. Když někdo omylem trefí soupeřův důlek, má smůlu a jeho kulička je soupeřova. Vyhrává ten, kdo má jako první ve svém důlku 5 kuliček. Ten bere vše, tedy všech 10 kuliček, které byly ve hře.

Potřebujete kuličky? Pořiďte si našeho Kuličníka. I v něm samozřejmě najdete návod na řadu kuličkových her. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *