Written by

Cvrnkání kuliček: hry bez důlku

Cvrnkání kuliček| Views: 646

Bezdůlkových variant cvrnkání kuliček je fůra. Hodí se lidem z města, kde je těžké najít plácek udusané hlíny na vyhloubení důlku. Kuličník zvládne cvrnkání hravě i bez důlku a poradí i vám, jak na to.  

Můžete také sáhnout po umělém důlku – vyrábí se z plastu a dá se položit kdekoliv. Problém je, že takový důlek je vyvýšený a poněkud nepřirozený, takže hra je pak celkem náročná a zvlášť po menší děti frustrující. Proto jsme raději pátrali po dalších hrách, při kterých důlek nebudete potřebovat. A našli jsme jich dost – nejen flašku.

Bez důlku se hraje třeba i kulinda. Při té se místo důlku na asfalt nakreslí křídou kruh, případně ho můžete vyrýt klacíkem do země. A pak už rovnou hrajete běžné kuličky, kruh přitom platí jako důlek.

Trojúhelník

Jako důlek nemusí vždy sloužit jen kruh, ale také trojhúhelník. Nakreslete ho křídou na asfalt, nebo ho vyryjte v zemi – nemusí být stejnostranný, jen musí mít špičku. Tři metry od trojúhelníku pak vyznačte čáru, odkud se hraje. Při rozhozu se rozhodne, jaké bude pořadí hráčů.

Rozhoz se dělá jednoduše, každý hráč hodí jednu kuličku, postupně se střídají, až hodí všichni, klíčové je přitom být co nejblíže špičce trojúhelníku. Hráč, kterému se to povedlo, začíná. Kdo byl druhý nejbližší, hází druhý. A tak dál až po toho, který byl od špičky nejdál a který tedy hraje až jako poslední.

Všichni si pak vezmou své kuličky zpět. Před samotným začátkem hry se ještě dohodněte s ostatními hráči, kolik kuliček bude vklad a tento počet kuliček vložte kamkoli do trojúhelníku. To je bank a o ten se hraje. Pak se jde k čáře a podle určeného pořadí každý od čáry cvrnká jednou svou kuličkou směrem k trojúhelníku. Co kolo, to jeden cvrnk.

Kdo vyrazí svou kuličkou některou z kuliček umístěných v trojúhelníku, vyhrává ji. Ovšem ty kuličky, které po cvrnku uvíznou v trojúhelníku, se stávají bankem a hráč o ně přišel. Musí si zkrátka vzít další kuličku z pytlíku a jít začít zas cvrnkat od čáry. Ideální cvrnk tedy vypadá tak, že svou kuličkou vycvrnknete nějakou jinou kuličku z banku, ale zároveň z trojúhelníku dostanete i tu svou. Hraje se tak dlouho, dokud je něco v banku (uvnitř trojúhelníku).

Vyrážení z kruhu

Vyrážení z kruhu je těžké, ale s trochou taktiky a cviku to jde

Na chodníku namalujte velký kruh o průměru 2 metrů a uprostřed něj ještě menší kruh o průměru 50 centimetrů. Do menšího kruhu dá každý z hráčů jednu svou kuličku. Ideální je zvolit jinou barvu, aby je hráči od sebe při hře rozeznali. Pak si hráči domluví nebo třeba rozlosují pořadí, v jakém budou hrát. Hraje se 15 minut nebo po jinak předem jasně stanovenou dobu. Postupně každý jednou cvrnkne do své kuličky. Už podle názvu je jasné, že se bude vyrážet z kruhu.

Hráči se snaží cvrnknutím do své kuličky vyrazit některou soupeřovu kuličku za obvod velkého kruhu. Když se jim to podaří, vycvrnknutý hráč musí každému protihráči dát jednu kuličku ze svých zásob a pak vrátit hrací kuličku do malého kruhu.

Tohle drsné pravidlo platí i v případě, že si dáte vlastňáka, tedy že vycvrnknete za hranici kruhu svou vlastní kuličku. No a protože je hranice velkého kruhu tak nebezpečná, mnohé cvrnky směřují s vlastní kuličkou do bezpečí středové části obou kruhů a nezabývají se vycvrnkáváním soupeřů.

Hraje se stylem všichni proti všem. Může se stát a pravidla to povolují, že se chuďasové spiknou proti kuličkovému boháči a cvrnkají proti němu společně.

Vybíjení z řady

Namalujte 3 metry od sebe dvě rovnoběžné čáry. Každý hráč postaví na první čáru předem domluvený počet kuliček. Mezi kuličkami musí být asi 10centimetrové rozestupy. Je jedno, jakou mají kuličky barvu. Hráči si pak stoupnou na druhou čáru a snaží se postavené kuličky vybíjet z řady. Ať už vyrazí svou nebo cizí, vyražená kulička jim patří. Hráči se stále střídají a hra končí v okamžiku, kdy je z řady vybitá poslední kulička.

Palestinská hra na okénka

Palestinská hra na okénka nás nadchla

Jeden z hráčů se promění v bankéře. Riskuje své kuličky, ale může jich taky hodně vyhrát. Bankéř namaluje na zem tabulku s čísly. Počet oken i jejich velikost záleží jen na bankéři, na co si troufá. Zhruba 3 metry od tabulky se pak namaluje čára, ze které hráči postupně hází vždy jednu kuličku.

Pokud se trefí do číslovaného pole, vyhrávají tolik kuliček, kolik hlásí číslo v trefeném poli. Pokud se do tabulky vůbec netrefí nebo trefí čáru, prohrávají svou kuličku a získává ji bankéř.

Vzhledem k tomu, že se v palestinské hře na okénka jen se hází, zvládnou ji i ti nejmenší Kuličníci a Kuličnice, což je skvělé. Zároveň je to zábava, protože jde o velké sázky. Bavilo nás to.

Dejte vědět, jaké hry s kuličkami jste vyzkoušeli. A pokud kuličky ještě nemáte, můžete si pořídit startovací balíček i s návodem v našem e-shopu 4 Kavky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *